Resmi olmayan sonuç: Yeni Azerbaycan Partisi erken seçimin galibi

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 5 Aralık 2019'da parlamentoyu feshetmiş ve erken seçim kararı almıştı

Fotoğraf: AA

Azerbaycan'da dün gerçekleştirilen milletvekili seçiminde, resmi olmayan ilk sonuçlara göre iktidardaki Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) parlamentoda en fazla sandalyeye sahip parti oldu.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Penahov, düzenlediği basın toplantısında, 125 seçim bölgesinden 118'de en fazla oy alan adayların belirlendiğini, 7 seçim bölgesinde ise henüz belirlenmediğini açıkladı.

Penahov'un 118 seçim bölgesiyle ilgili açıkladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanı olduğu YAP, Milli Meclis'te 65 sandalye kazandı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sonuçlara göre 43 bağımsız aday milletvekili olurken, Vatandaş Hemreyliyi Partisi 3, Demokratik Islahatlar Partisi, Büyük Kurtuluş Partisi, Bütöv Azerbaycan Halk Cephesi Partisi, Anavatan Partisi, Vahdet Partisi, Vatandaş Birliği Partisi ile Azerbaycan Demokratik Maarifçilik Partisi mecliste birer sandalye kazandı.

Penahov, 7 seçim bölgesinde gerçekleştirilen seçimle ilgili ciddi şikayetlerin bulunduğunu, bu bölgelerle ilgili sonuçların araştırmalar yapıldıktan sonra açıklanacağını belirtti.

Yaklaşık 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı yüzde 47,81 oldu. 

Azerbaycanlılar, Milli Meclis üyelerini belirlemek için dün 6. kez sandık başına gitmişti. 125 sandalyelik meclis için 299'u kadın bin 314 aday yarışmıştı. 

1992’de dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kurduğu YAP’ta liderliği, 2003’ten bugüne zamanda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yürütüyor.

Seçimleri Independent Türkçe adına Azerbaycan'da takip eden Mayis Alizade, parlamento seçimlerinde parlamento üyelerinin %93”ü  yeniden mazbata sahibi oldular. Ülkenin en büyük  bilim-araştırma kurumu olan Ulusal Bilimler Akademisi Başkan yardımcısı, Ord. Prof. Dr. İsa Habibbeyli, Akademi”ye bağlı Edebiyat müzesi müdürü Ord.Prof. Dr. Rafael Hüseyinov, Slav Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Sahibe Gafarova yaklaşık 20 seneden beri bulundukları parlamentodaki görevlerine  bundan sonra da  devam edecekler.

1985 yılından beri Azerbaycan  parlamentosunda  görev yapan  84 yaşındaki ünlü ses sanatçısı Zeynep Hanlarova,, ABD”ye yerleşmesinden dolayı   bu seçimde aday olmazken, 1990 yılından beri mecliste bulunan ve her dönem suskunluğundan dolayı eleştirilere maruz kalan Mader Musayev vekillik kariyerine devam edecek.

1995 yılından beri mecliste bulunan Fezail Ağamalı, 2000 yılından beri milletvekili mazbatasına sahip olan Asım Mollazade, Kudret Hasankuliyev, Fazıl Mustafa, 2010 yılından beri meclis çatısı altında bulunan Faraç Kuliyev ve Tahir Kerimli milletvekilliklerine devam edecek.

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU