AK Parti ve MHP, Elazığ’ın afet bölgesi olmasını öngören teklifi reddetti

İYİ Parti'nin "Suriye-İdlib sorunu" ile ilgili genel görüşme açılmasına ilişkin önergesi ile HDP'nin "ekonomik sorunlar" ile ilgili verdiği araştırma önerge de reddedildi

Fotoğraf: Reuters

TBMM’de CHP'nin "Elazığ depremi ve Elazığ'ın afete maruz bölge ilan edilmesi" ile ilgili verdiği araştırma önergesinin gündeme alınması önerisi ele alındı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ'ı, yaşadığı depremin ardından "yeni bir afet beklediğini" söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Parti ayrımı yapmaksızın herkesin, vatandaşların acısını dindirmek için Elazığ'da elinden gelen katkıyı vermeye çalıştığını belirten Erol, "Elazığ'ın afete maruz bölge ilan edilmesi gerekiyor. Halkın arasındaki ifadeyle afet bölgesi ilan edilmeli" dedi.

Afete maruz bölge ilan edilip ek kanunlar çıkarılırsa, vatandaşın beklentilerinin yerine getirilebileceğini dile getiren Erol, "Yıkılan evlerle ilgili vatandaşların borçlandırılarak ev sahibi yapılması doğru değil. Araştırma komisyonu kurulsun, Elazığ'a gelsin, halkı dinlesin, taleplerini isteklerini Mecliste kanunlaştıralım" diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "Afete maruz bölge ilan edilirse orada yapılaşma olmaz, iskan olmaz, yasak getirilir, riskli alan ilan edilir. Afete maruz bölge ilan etmek kesinlikle kanunlarımız açısında da ortadaki durum açısından da yanlıştır." dedi. 

Gerekenlerin bugüne kadar yapıldığını iddia eden Uslu, "Dünyanın en hızlı depreme müdahale süreci Elazığ'dı. Dünyada bundan hızlı depreme müdahale süreci yoktur. Bir yıla kalmaz Elazığ ve Malatya'yı tanıyamayacaksınız, modern hale getireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin grup önerisi AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmedi.

Öte yandan önerinin görüşmeleri sırasında CHP'li milletvekilleri, deprem bölgesinden enstantanelerin olduğu resimleri ellerinde tuttular.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU