Ticaret Bakanı’ndan Çin’den gelen kargolarla ilgili açıklama: Virüs kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamıyor

Çin’den yayılan koronavirüsün, ülkenin en büyük ihracat kalemlerinden tekstil, oyuncak, takı, telefon, çanta, ayakkabı gibi ürünlerle bulaşabileceği endişesine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan açıklama geldi

Fotoğraf: Pixabay

Çin’den yayılan ve 300’ün üzerinde kişinin yaşamına mâl olan koronavirüs salgını nedeniyle bu ülkeden gelecek kargolar üzerinde endişe oluşmasıyla ilgili Ticaret Bakanı bir açıklama yaptı. 

Litvanya temasları sonrası bir grup gazeteciyle bir araya gelen Pekcan, “Sağlık Bakanlığı bize uluslararası kargolarda bir sıkıntı olmayacağına dair bilgi notu gönderdi” dedi.

Bakanlıktan gelen notta bu virüsün kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla yaşamadığının ifade edildiğini aktaran Pekcan, “Henüz virüs çok da tanınmıyor ama dünyaya baktığınız zaman, kimsenin kargoları engelleme yönünde bir tedbir almadığını görüyoruz. Buna rağmen kendi gümrük ekiplerimize her türlü donanımı temin ettik ki Çin’den gelecek gemiler olursa çalışanlarımızı koruyalım istiyoruz” diye konuştu.

Pekcan, koronavirüs nedeniyle dünya turizm ve ticaretinin nasıl etkileneceği sorusuna ise “Muhakkak bütün dünya ticareti etkilenecek. Ama Çin’in hakim olduğu pazarlarda, bizim üretiminde güçlü olduğumuz ürünler açısından bir avantajımız olabilir. Sadece Çin’le değil, diğer ülkelerle ticaretimizde Türkiye lehine nasıl bir katkı sağlayabilirize yönelik bir çalışma yapıyoruz. Hazır giyim, ayakkabı, deri ürünleri bizim de güçlü olduğumuz alanlar. Ama onlar da çok iyi, çok ciddi önlem alıyorlar” yanıtını verdi.

Çin’den ithal edilen bazı ara malları ve sanayi ürünleri ithalatının Türkiye açısından sıkıntı yaratmayacağını belirten Pekcan, “Uzakdoğu’da çalıştığımız başka ülkeler de var. Çünkü bir ürünün tamamını tek bir ülkeden almıyoruz, hep bir alternatifimiz var. İthalat ve ihracata ilişkin risk analiz programıyla bir üründe, bir ülkeye yoğunlaşma olduğunda sistem uyarı veriyor. Biz de bu ayarı doğrultusunda dengeli götürmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çinli Bakan gelmeyecek 

Ruhsar Pekcan, 6 Şubat’ta Türkiye’ye gelmesi planlanan Çin Ticaret Bakanı’nın ziyaretinin iptal olduğunu, aynı şekilde kendisinin de 20 Şubat’taki Çin temaslarının koronavirüs nedeniyle iptal olduğunu söyledi. 
 

Independent Türkçe, Hürriyet 

DAHA FAZLA HABER OKU