Temel liselerin yerine ne gelecek? Milli Eğitim Bakanı açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Çok net bir yol haritasına sahibiz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Türkiye Özel Okullar Derneği'nin 18. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı. Temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılması kararını değerlendirdi. "Kapatılan kurumların yerine ne gelecek?" sorusuna yanıt verdi.

"Yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da önümüzdeki haftalarda bir lansmanla açıklayacağız."

"İnsanların şaşırmasına şaşırdım"

Milli Eğitim Bakanı kararla ilgili yapılan yorumları da değerlendirdi ve "Şaşırdım" dedi. 

"Temel liseler, dershaneler konusu çok uzun yıllardır bilinen ve geçmişten beri yapılması öngörülen kararlardır. Bu kararlar bilinmesine rağmen, aylar, yıllar önce bu kararlarla ilgili çok somut bir bilgi paylaşılmasına hatta kanun maddesi olmasına rağmen bu ilan edildiğinde insanların şaşırmasına çok şaşırdım." 

"Düzenleme eğitim sisteminin çözümü değil"

Bakan Selçuk, temel liselerin ve dershanelerin kapatılmasının, sistemle ilgili çözüm olmadığını söyledi. 

"Çok net olarak bir bilgi var ve bu bilgi bizim çözüm olarak öngördüğümüz ya da Türk eğitim sisteminin çözümüdür diye paylaştığımız bir bilgi değil. Türk eğitim sisteminin çözümü çok daha kapsamlı, geniş tabanlı, farklı parametreleri ele alan bir bağlamda söz konusu olmalı. Biz eğitim sisteminin yapısal dinamikleri üzerinde yapacağımız çalışmalarla, bir dönüşümü 2023 vizyonuyla tasarlamaya gayret ediyoruz. Yoksa birkaç sene önceden beri belirlenen, belli bir dönüşüm programı içerisinde bulunan ve zaten okullara dönüşmesi beklenen kuruluşlarımızın alacağı yolda elbette katkılarımız, desteklerimiz olacak." 

Geçiş süreci nasıl olacak?

Bakan Selçuk yürütülen hazırlıklara ilişkin şu bilgileri paylaştı, istismar ihtimaline karşı velileri uyardı. 

"Bu hazırlıklarımız dijital bir altyapının oluşturulması, Türkiye'nin en iyi birikimine sahip öğretmenleriyle beraber video kütüphanelerin oluşturulması, yapay zeka temelli yazılımların devreye sokulması, birtakım televizyon kanalları, mobil kanallarla her türlü erişimin olanaklı hale getirildiği ortamların oluşturulması ve buna benzer çok fazla imkanları ortaya koyabileceğiz. Biz hiçbir zaman elimizden geldiği kadar sürpriz yapmayacağız derken aynı şeyi yine söylüyorum; bir sürpriz yok. Sadece bu konunun velilerimiz tarafından dikkatle ele alınmasına önem verdiğimi belirtmek isterim. Çünkü bu konunun istismarı söz konusu olabilir, bu konunun kötüye kullanılmasıyla ilgili bir takım girişimler olabilir. Bunların engellenmesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı olarak her türlü önlemi zaten alma imkanına sahibiz ve bunu ısrarla da takip edeceğiz." 

 

DAHA FAZLA HABER OKU