TBMM Başkanı Şentop’tan erken seçim yanıtı: Daha 1,5 yıl geçti, seçim konuşmak yeni sistemin mantığına aykırı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, Türkiye’de ısrarlı bir şekilde erken seçim isteyenlerin bulunmadığını, bu iddiaların bazı muhabbetlerden ibaret olduğunu söyledi

Seçim bölgesi Tekirdağ’da bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Çorlu Süleymaniye Camii’nde cuma namazının ardından Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u makamında ziyaret etti.

Şentop, çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"Türkiye’de ısrarla da seçim isteyen yok"

Şentop, son günlerde basında yer alan erken seçim iddialarıı değerlendirdi.

Bu yöndeki tartışmaların yersiz olduğunu dile getiren Şentop, şunları kaydetti: 

Tartışmalar yok siz kendi aranızda tartışıyorsunuz. Arkadaşlar böyle bir şey yok tabii. Bunu belki kahvehane ve çay sohbeti olarak yapan arkadaşlar olabilir ama bir kere hukuken Türkiye’de sistem değişikliğinden sonra erken seçim kararı almak bir hayli farklı bir prosedüre tabi kılındı. Eskiden mecliste bir çoğunluk toplanıp, nitelikli çoğunluk da aranmazdı, seçim kararı alınabilirdi. Fakat şimdi seçim ya Cumhurbaşkanı tarafından söz konusu olur veyahut Meclis’in 5’te 3’nün çoğunluğunun oyuyla ancak alınabilir. Biz zaten bu sistem değişikliğini Türkiye’de istikrarlı dönemler oluşsun diye yapmıştık. Daha seçimim üzerinden 1.5 yıl gibi bir süre geçtikten sonra seçim konuşmak yeni sistemin mantığına da aykırı bir şey, siyaseten de baktığımızda ben böyle bir durum göremiyorum kendi tecrübeme göre. Ve Türkiye’de ısrarla da seçim isteyen yok aslında, arada bir böyle muhabbeti yapanlar oluyor.

"Adalara 3-5 silah koymakla Türkiye açısından bir risk, bir tehdit oluşturacağını düşünenler varsa yanılıyorlar"

TBMM Başkanı'na Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 'Yunanistan'ın anlaşmalara aykırı olarak Ege Denizi’nde 16 adayı silahlandırdığı' açıklamaları da soruldu.

Bu soruya, "Türkiye tabii Ege Denizi’nde de, malum Doğu Akdeniz’de de başka yerlerde de ülke olarak sahip olduğu hakları uluslararası hukukun kendisine tanımış olduğu hakları ve yetkileri sonuna kadar kullanıyor" diye cevap veren Şentop sözlerini şöyle tamamladı:

Ege ve adalardaki durumla ilgili olarak; Türkiye uluslararası anlaşmalardaki, anlaşmaya taraf olan ülkelerin yükümlülükleri de olmak üzere hepsini yakından takip ediyor. Ege’deki adalar ile ilgili Lozan Anlaşmasından sonra da farklı tablolar var, İtalyanlar tarafından Yunanlılara bırakılıyor gibi…Ama sonuçta Ege’deki adaların silahsız olması bütün uluslararası anlaşmalarda başta Lozan olmak üzere öngörülüyor. Yunanistan’ın burada bazı adalarda 16 kadarında silahlar koyduğuna dair bilgiler, fotoğrafla, kendilerinin beyanları itirafları var. Türkiye bunları yakından takip ediyor. Tabii adalara 3-5 silah koymakla Türkiye açısından bir risk bir tehdit oluşturacağını düşünenler varsa yanılıyorlar, hata ediyorlar. Ama Türkiye uluslararası hukukun ve anlaşmaların kendisine tanımış olduğu tüm hakların ve yetkilerin peşinde ve onları yakından takip ediyor. Gereken zamanda gereken adımları atar Türkiye. Kimsenin endişesi olmasın.


Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU