Burkina Faso radikal gruplarla mücadele için sivilleri de silahlandıracak

Asgari düzeyde eğitimden geçirilecek sivillerin eline silah verilecek olması, güvenlik güçlerinin insan hakları ihlalleriyle suçlandığı ülkede suistimallerin artabileceği kaygılarını beraberinde getirdi

Burkina Faso ordusu Fransa ve ABD'den eğitim desteği alıyor (Reuters)

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso, personel açığını kapatmak için sivilleri silah altına almaya karar verdi.

Parlamento, radikal gruplarla mücadeleye destek amacıyla ordunun sivilleri gönüllü olarak kullanmasına izin veren yasal düzenlemeyi kabul etti.

Asgari düzeyde eğitimden geçirilecek sivillerin eline silah verilecek olması, radikal dinci gruplara mensup olduğundan şüphelenilen kişilere karşı yürütülen operasyonlarda suistimaller yaşandığı iddia edilen ülkede insan hakları ihlallerinin artacağına dair kaygıları gündeme getirdi.

Associated Press’in haberine göre İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Batı Afrika Direktörü Corinne Dufka, Burkina Faso hükümetinin güvenlik güçlerinin karıştığı iddia edilen cinayetleri soruşturmada başarısız olduğunu söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dufka, sivilleri askeri operasyonlara dahil etmeye dair hazırlanan yeni planın “daha fazla ihlal yaşanmasına” yol açabileceği uyarısında bulundu.

Burkina Faso Savunma Bakanı Cheriff Sy ise kayıt altına alınacak tüm sivillerin iki haftalık bir talimden geçirileceğini ve bu kişilere verilecek eğitimler arasında silah kullanmaktan disipline kadar birçok konunun yer aldığını ifade etti.

Sy, “Burada mesele, savaşta ölüme gönderecek asker bulmak değil. Biz bu gönüllülerin milis olmasını önlemek istiyoruz” dedi.

Yaşları 18’i geçmiş kişilerin gönüllü olarak kabul edileceğini ve hizmet etmelerine izin verilmeden önce “ahlak soruşturmasından” geçirileceğini belirten Savunma Bakanı, kabul edilenlere terhis primi verileceğini ve görev sırasında yaralananlara da sağlık yardımı yapılacağını ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre Burkina Faso’da ölümcül saldırılar yıllar içinde artış göstermiş; 2016’da 80, 2019’daysa bin 800’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Başkent Ouagadougou’da Ocak 2016’da yabancıların gittiği bir kafeyi hedef alan saldırıda en az 30 kişi, 2017’de bir Türk restoranına düzenlenen silahlı saldırıdaysa 18 kişi yaşamını yitirmişti.

 

 

Diğer taraftan Afrika ülkesinde ordunun sert yöntemlere başvurduğu operasyonlar sırasında birtakım ihlaller yaşandığı iddia edilmişti.

HRW ülkede geçen yıl çoğunluğu Peul etnik grubu mensubu çobanlar olmak üzere 150’den fazla erkeğin “radikal grupları barındırdıkları” gerekçesiyle güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğünü belirtmişti.

Aktivistler ayrıca  güvenlik güçlerinin bu tür kanlı eylemlerinin radikal gruplara daha çok üye kazandırmaktan başka bir işe yaramadığını savunmuştu.

 

AP

DAHA FAZLA HABER OKU