İstanbul Havalimanı’nda virüs önlemi: Termal kameralarla kontrol başladı

İstanbul Havalimanı'na Çin’den gelen tarifeli uçakların yolcuları, koronavirüs salgını nedeniyle termal kameralarla kontrolden geçirildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün 8 ülkede görülmesi üzerine Türkiye’de de tedbirler uygulamaya konuldu. Çin’den Türkiye’ye gelen yolcular termal kameralardan geçirilerek kontrol edilmeye başlandı.

Çin’in Pekin, Guangzhou ile Şangay kentlerinden gelen ve saat 06.00'dan itibaren İstanbul Havalimanına inen uçaklardan inen yolcular Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü ekiplerince kurulan termal kameralarla detaylı şekilde tarandı. Çin'den gelen yolcuların büyük çoğunluğunun maske taktıkları görüldü.

20200124_2_40475503_51460155 (1).jpg
Fotoğraf: AA

 

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Başhekimi Dr. Aykut Yener Kavak, İstanbul Havalimanı'nda 13 Ocak'tan itibaren önlem almaya başladıklarını, Çin'deki uçuşlarla ilgili risk değerlendirme ve analizi yaptıklarını söyledi. Kavak, alınan tedbirlerle ilgili şu bilgileri verdi.

Havayolu şirketleri ile alandaki diğer tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınabilecek tedbirleri bildirdik. Daha sonra bakanlığımızın bilim kurulu kararları doğrultusunda buradaki tedbirleri seviye seviye işleme koymaya başladık. Bugün de dün geceden beri başladığımız termal kamera taramalarına bundan sonra öncelikle Çin uçakları olmak üzere devam ediyoruz.

20200124_2_40475503_51460156.jpg
Fotoğraf: AA

 

Termal kameraların 38 derecenin üstündeki vücut ısısını yansıtan sistemler olduğuna değinen Kavak, şöyle devam etti:

Bunlar sadece kamera önünden geçilirken vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olan kişileri seçmemizi, ayıklamamızı sağlıyor. Eğer 38 derecenin üzerindeyse o kişileri gruptan ayırarak, ilk önce muayene ve sorgulamalarını yapıyoruz. Bir risk ya da olası vaka olma ihtimali varsa o zaman karantina odalarımızda değerlendirmeleri bitirdikten sonra 112'nin özel donanımlı ambulanslarıyla negatif basınçlı sedyelerle referans hastanelere sevkini sağlıyoruz. Daha sonra tanı ve tedavi için hastanedeki süreç başlıyor.

20200124_2_40475503_51460161.jpg
Fotoğraf: AA

 

Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcuların inişte termal kameralarla taranacağını bildirmişti.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU