Erdoğan’dan Hafter güçlerine: Kararlara uymadıkları anda gereğini yapacağız

Berlin dönüşü uçakta soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TSK’yı Fizan’a göndermiyoruz, Trablus’a gönderiyoruz" dedi

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Libya başta olmak üzere gündemdeki birçok konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Libya’daki siyasi sürece destek olmaya devam edeceklerini söyleyen Erdoğan, “Biz Libya'da terörle mücadele kisvesi altında ne tür oyunların oynandığını da görüyoruz. Buna karşı meşru hükümetinin yanında durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında yapılacak olan Libya toplantılarında siyasi, askeri ve ekonomik konuların ele alınacağını açıklarken, bu toplantıya Türkiye’den yetkililerin de katılacağını aktardı.

"Uymadıkları anda gereğini yapacağız"

Tobruk merkezli Libya Ulusal Ordusu (LUO) lideri Halife Hafter’in sözlü olarak vaatte bulunduğunu ancak imza atmadığını hatırlatan Erdoğan, "Ben de kendilerine atalarımızın o sözü ile bir hatırlatmada bulundum; ‘söz uçar yazı kalır’ dedim" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Hafter güçlerinin ateşkese uymaması halinde ‘gereğinin yapılacağını’ söyledi.

Libya'da Türkiye'nin mevcudiyetinin barış umutlarını artırdığını belirten Erdoğan, "Terörle mücadele kisvesi altında ne tür oyunların oynandığını da görüyoruz" dedi.

Erdoğan, Libya Konferansı'nda Hafter'in metinlere imza atmaması manidar olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

"Olay, sözlü olarak katılımcıların şahitliği ile kalmış oldu. İnşallah neticesi hayırlı olur" 

Erdoğan, Libya'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte çağrısını yaptıkları ateşkese uyulması halinde siyasi sürecin de önü açılacağını belirtti.

"Miçotakis Hafter'i bizi tahrik etmek için çağırdı"

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Hafteri Yunanistan'a davet etmesiyle ilgili bir soru üzerine Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Niye Miçotakis Hafter'i Yunanistan'a çağırdı? Sadece bizi tahrik etmek için çağırdı. Bir lider 'Miçotakis sizinle tekrar arayı düzeltmek istiyor' dedi. 'Bir defa bu yanlışı düzeltsin, sonra bizim görüşmemiz kolaydır' dedim"  

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin Libya sürecinde koordinatör sıfatı ile yer alması teklifine "BM varken doğru olmaz" diyerek karşı durduklarını söyledi. 

Erdoğan, MİT Başkanı Hakan Fidan'ın, istihbarat noktasında Rusya, Suriye ve İran tarafıyla, muhataplarıyla ilişkileri başarılı bir şekilde devam ettiğini bildirdi.

"O yavrulara nasıl terörist deriz"

Son dönemde İdlib'den olan göçlere ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, "Bu insanlar ölümden kaçıyor. O anne ile 6 çocuğunu ekranda görünce hanımla kanımız dondu. O yavrulara nasıl terörist deriz. Onlara terörist demek akıl tutulmasıdır. Bu, Bay Kemal'in ilk yanlışı değil" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rasulayn ile Tel Abyad arasındaki bölgede Türkiye'nin kendi plan ve projesinin hayata geçirildiği takdirde bu bölgelerin 'barış şehirleri' halini alacağının altını çizdi.

CHP'nin FETÖ'nün siyasi ayağı önergesine ilişkin Erdoğan, şunları söyledi:

"AK Parti'de, MHP'de bu tür adamlar mı var, haydi ispatla. İspatlayamıyorsan demek ki bunlar sende. Daha bunların neleri çıkacak. Şimdi bu pisliklerden kurtulmak için parlamentonun üzerine bunu yıkmak istiyorlar"

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU