Albayrak'ın avukatından Kanal İstanbul'da arazi açıklaması: Yabancı almasın diye imkanı olan herkesin yapabileceği sıradan bir satın alma...

Cumhuriyet gazetesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazisi olduğu iddia etti, Bakan Albayrak'ın avukatı iddiayı doğrulayıp "sözde" olarak nitelediği haberin aktarılış şeklini eleştirdi

Fotoğraf: AA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında 13 dönümlük arazisi olduğu iddia edildi. 

Bakanlık avukatı Albayrak ve babasının söz konusu güzergahta arazi satın aldığını yaptığı yazılı açıklama ile doğruladı ancak haberi yapan Cumhuriyet gazetesinin haberi veriş şeklini eleştirdi, "iftira ve algı çalışmalarında mahir Cumhuriyet Gazetesi'nin sözde haberi" değerlendirmesi yaptı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın projeyi açıklamasından bir yıl sonra söz konusu araziyi satın aldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi, Albayrak ailesinden ilk alımın bakan Albayrak'ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003'de yapıldığını, bakanın da babasının arazisine komşu araziyi yabancıya gitmesin diye satın aldığını belirtti. 

Cumhuriyet'e konuşan bakanlık yetkilisi durumun Kanal İstanbul ile ilişkilendirilmesini ise 'zorlama' diye niteledi. 

Albayrak’ın babası Sadık Albayrak'ın Arnavutköy’e bağlı Boyalık Mahallesi’nde yaklaşık 3 dönüm arazi alıp satın aldığı, tarla vasfındaki arazinin etrafını çevirip prefabrik ev yaptığı, 2012'de ise bakan Berat Albayrak'ın babasının arazisine komşu yaklaşık 13 dönümlük araziyi satın aldığı öne sürüldü. 

Haberde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını deldiği ve Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir plana işlediği, bu değişikliğin ise Sadık ve Berat Albayrak’ın birbirlerine komşu olan arazilerini “konut alanı” sınırları içinde soktuğuna vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan henüz bir açıklama gelmedi.

Ancak bakan Albayrak'ın avukatı konuyla ilgili bir açıklama yayımladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı basın müşaviri Mehmet Ali Berber, Twitter hesabından Albayrak'ın avukatı Ahmet Özel'in açıklamasını paylaştı.

Açıklamada, Cumhuriyet gazetesinin haberi 'sözde haber' diye nitelendirildi, "Afaki yorumlar ile gerçekler bağlamından koparıldı" ifadesine yer verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

Bugün Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan "Damat işi biliyor"başlıklı sözde haber; tamamen algıya dönük olup, haber verme kastından ziyade birtakım afaki yorumlarla gerçekler bağlamından kopartılmış, açıkça yalan ve iftiradan ibaret birtakım iddialar kamuoyuna
haber diye sunulmuştur. Şöyle ki; doğrudan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak'ın şahsını hedef alan ve Sayın Bakanımızı kamuoyunun husumetine maruz bırakmayı amaçlayan bu sözde haberdeki ithamlar ve yorumlar kesinlikle yalandır. Sayın Albayrak'ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003 yılında alınan köy tapulu arsada bir adet prefabrik ev yer almaktadır. Söz konusu arsanın bitişiğindeki bir diğer arsa da 2012 yılında sahibi tarafindan satışa çıkartıldığında, yabancı almasın düşüncesi ile imkanı olan her vatandaşın yapabileceği sıradan bir satın almayla Sayın Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır. Bu arsa üzerinde hiçbir inşaat olmadığı gibi arsanın niteliğini değiştirecek hiçbir girişimde de bulunulmamıştır. Bitişik arsa Sayın Bakanın babasının olduğu için arsa fiilen tevhid ile 2003 yılında alınan ve ranta dönük hiçbir hesap olmadan kullanılan arsa ile birleşmiş, arazi üzerindeki prefabrik yapı ve köy evi muhafaza edilmiştir. Evrensel gazetecilik değerlerinden nasibini almayan, somut vakayı sadece algıyla müvekkil aleyhine kamuoyu oluşturmak amacıyla kullanan önyargılı muhabire, bakanlıktan yetkili bir kişi tarafından olayın gerçeği ve süreç anlatılmasına rağmen, gerçekler bilinçli olarak bağlamından kopartılmış ve sözde haber art niyetli olarak kamuoyuna "nasılsa alıcısı var" mantığıyla servis edilmiştir. Özellikle son günlerde Kanal İstanbul tartışmaları bilinçli bir şekilde, yalanlarla her yol mübah mantığı ile sanki rant projesiymiş gibi kamuoyuna sunulmaktadır. Bu sunum için en elverişli mecralardan biri olan yalan, iftira ve algı çalışmalarında mahir Cumhuriyet Gazetesi'nin bu sözde haberi de tam olarak bunun bir parçasıdır. Kanal İstanbul'un gündeme geldiği tarihten çok geriye dayanan bir mazisi olan söz konusu bu arsa ile ilgili yapılan bu etik dışı, ahlak dışı, yalan ve iftiralara karşı tüm hukuki yolları hızlı ve etkin olarak kullanacağımızı, yalan ve algıya asla teslim olmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet gazetesi

 

 

 

 

DAHA FAZLA HABER OKU