İstanbul Eczacı Odası Başkanı: Önümüzdeki hafta domuz gribi ilacı sıkıntısı bitebilir ama...

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, “Her yıl şubat ayında ilaca zam yapıldığı için firmalar, ilaçlarını depolara vermek istemiyor ve dolayısıyla yurttaş eczanelerde domuz gribi ilacı dahil pek çok ilacı bulamıyor” dedi

Fotoğraf: AA

İstanbul Beylikdüzü’nde iki çocuğun domuz gribi şüphesiyle yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Gözler bir yandan piyasadaki ilaçlarda.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, Piyasada domuz gribi ilacını bulmada zorluklar yaşandığını ancak sorunun bununla sınırlı kalmadığını belirterek “Halk arasında domuz gribi diye bilinen gripte artış var" dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe'ye konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı, planlanmış ilaçların yeterli gelmediğini söylüyor:

Planlanmış olan ilaçlar yeterli gelmiyor. Ayrıca her yıl şubat ayında ilaca zam  yapıldığı için firmalar bu zammı bekliyor ve şu an tansiyon, epilepsi, göz ilaçlarını, ağrı kesicileri bile eczanelerde bulmak zor. Firmalar depolara ilaç vermek istemiyor. Örneğin şu an benim eczanemde en çok kullanılan 150 ilaç yok. Önümde, eczanemde olmayan 10 sayfa A4 kâğıdına yazılı olmayan ilaçlar var

Zam gelmeden önce pek çok ilaç firmasının ilaçları piyasaya vermekten kaçındığını söyleyen Sarıalioğlu, “İlaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Çünkü zam dönemlerinde ellerindeki ilaçları çıkarıp zamlı şekilde piyasaya sunmayı tercih ediyorlar” dedi. Bu nedenle piyasada pek çok ilacın bulunamadığını, domuz gribi ilaçlarının da bunlar arasında yer aldığını vurgulayarak “Halk arasında domuz gribi diye bilinen gripte artış var. Planlanmış olan ilaçlar yeterli gelmiyor” diye konuştu. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada ilaç stoğunun da yeterli olduğu savundu. 

Sarıalioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından domuz gribi üreten ilaç firması şirketi ile görüşme yaptıklarını belirterek “Firmadan  sabah itibarıyla günlük ortalama 50 bin kutu ilacı İstanbul’daki depolara dağıtım yapacakları bilgisini aldık. Önümüzdeki hafta itibariyle domuz gribi ilacı sıkıntısının sona ereceğini tahmin ediyoruz” dedi.

 

Independent Türkçe, Cumhuriyet

DAHA FAZLA HABER OKU