İran: Tehdit gölgesi altında görüşmeyi kabul etmeyeceğiz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, İran'ın "tehdit gölgesi altında" ABD ile müzakereyi kabul etmeyeceğini belirtti

Fotoğraf: AA

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, ABD'nin İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği aracılığıyla ilettiği mektuba ilişkin soruya, "ABD'nin mektubu, diplomatik nezaketle bağdaşmayan, saygısız bir mektuptu. ABD makamlarına yakışan cevabı verdik. İran ve Dışişleri Bakanlığı, tehdit gölgesi altında görüşmeyi kabul etmeyecektir" yanıtını verdi.

Zarif, vize verilirse ABD’nin cinayetleri hakkında konuşacak

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Birleşmiş Milletlerin (BM) kuruluşunun 75'inci yıl törenlerine katılmak üzere BM Güvenlik Konseyince davet edildiğini hatırlatan Musevi, ABD'nin henüz Zarif'e vize vermediğini belirtti. 

Musevi, "Şu ana kadar Zarif'in vizesi çıkmadı. Eğer Zarif'e vize verilirse, ABD'nin son cinayetleri hakkında kurulda konuşma imkanı olacaktır" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD Hazine Bakanlığınca ağustosta yaptırım kapsamına alınmıştı.

'Gerekli cevabı verdik'

İran ve ABD arasında diplomatik ilişki olmadığı için iki ülke bir süredir İsviçre üzerinden görüşüyor. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, General Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İsviçre hükümeti aracılığıyla Washington yönetiminden bir mesaj aldıklarını söyleliş ve gerekli cevabın İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği aracılığıyla verildiğini açıklamıştı.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU