Van Valiliği'nden "birbirine sarılan öğretmenler cezalandırıldı" haberine açıklama: Suç okul içinde işlendi

Açıklamada "doğum günü kutlaması ortamında yaşanan bir durumun söz konusu olmadığı tespit edilmiştir" denildi

Van Valisi Mehmet Emin Yılmaz. (Fotoğraf: Van Valiliği)

Van Valiliği, Çatak'ta bir lisede doğum günü tebriki nedeniyle birbirlerine sarılan iki öğretmene ceza verildiği iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında "Yapılan inceleme soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini ortaya koymuştur" ifadesi kullanıldı.

Çatak ilçesindeki bir orta öğretim kurumunda “Doğum günü kutlarken birbirine sarılan öğretmenler cezalandırıldı” ifadeleriyle çıkan haberler üzerine bir açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, ‘Kamu görevlilerinin hizmet içi ve dışındaki davranışlarının, resmi sıfatlarının gerfektirdiği niteliklerle bağdaşır olması gerektiği’ yönünde ifadeler yer aldı.

Valiliğin internet sitesinde yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle:

İlimiz Çatak ilçesinde bir orta öğretim kurumunda “Doğum günü kutlarken birbirine sarılan öğretmenler cezalandırıldı” ifadeleriyle medyaya yansıyan haberlerle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Kamu görevlilerinin hizmet içi ve dışındaki davranışlarının, resmi sıfatlarının gerektirdiği niteliklerle bağdaşır olması gerekmektedir. Devlet memurlarının mevzuat hükümlerine aykırı hareket ettiği ya da kanunla belirlenen suç fiillerinin herhangi birini işledikleri yönünde ulaşan ihbar ve şikayetler hukuk güvenliği kapsamında Valiliğimiz tarafından incelenmekte ve soruşturulmaktadır.

Bu kapsamda, ilimiz Maarif Müfettişleri tarafından “Bir lisede iki öğretmene ait uygunsuz görüntülerin bulunduğu” iddiasıyla ilgili inceleme - soruşturma çalışmaları başlatılmış, soruşturma sonucunda ilgili kişiler hakkında disiplin ve idari teklifler getirilmiştir.

İlgili haberlerde iddia edildiği gibi “doğum günü kutlaması ortamında yaşanan bir durumun söz konusu olmadığı” tespit edilmiştir. Yapılan inceleme - soruşturma işlemleri sırasında elde edilen bilgiler, görüntüler ve tanık ifadeleri, “konusu suç teşkil eden fiillerin okul içinde gerçekleştiğini” ortaya koymuştur. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU