Erdoğan’ın danışmanı Tanrıverdi’den “Mehdi gelecek” sözlerine açıklama ve Mehmet Metiner’e cevap

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin “Mehdi”likle ilgili açıklamaları Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner tarafından eleştirildi. Tanrıverdi, hem sözlerine açıklık getirdi hem de Metiner’in eleştirilerini cevaplandırdı

Adnan Tanrıverdi'den (solda) kendisini eleştiren Mehmet Metiner'e cevap geldi / Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanı, Emekli Tümgeneral Adnan Tanrıverdi'nin İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi’nde söylediği iddia edilen "Mehdi gelecek. Ortamı buna göre hazırlamalıyız" sözleri tartışmalara neden oldu.

Tanrıverdi, ASSAM ve Üsküdar Üniversitesinin iş birliğiyle ASRİKA Ortak Savunma Sanayii Üretimi" temasıyla düzenlenen kongreye dair değerlendirmesinde şöyle konuşmuştu:

Dünya üzerindeki İslâm Âlimleri ile görüştüğümüz de sorularımıza şöyle cevap alıyoruz. İslam Birliği olacak mı? Olacak. Nasıl olacak? Mehdi Hz. geldiği zaman. Mehdi ne zaman gelecek? Allah bilir.” Pek iyi bizim bir işimiz yok mu? Ortamı hazırlamamız gerekmez mi? İşte ASSAM bunu yapıyor.
 


Metiner’den Tanrıverdi’ye eleştiri

Eski AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Tanrıverdi’nin ifadelerini şu şekilde eleştirdi:

Cumhurbaşkanımızın askeri başdanışmanı sıfatını taşıyan biri böyle konuşuyorsa oturup dizimizi dövelim! Düşmanlarımızın arayıp da bulamadığı şeyi kendi ağzından sunuyor! Şimdi o birileri kalkıp bu laflar üzerinden Cumhurbaşkanımızı hedef tahtasına oturturlarsa ne diyeceğiz.

“Sözlerimiz çarpıtılmış”

Konuyla alakalı olarak Independent Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Tanrıverdi, sözlerinin çarptırıldığını iddia ederek, kongrenin amacını şöyle anlattı:

Geçtiğimiz hafta içerisinde ASSAM olarak uluslararası bir kongre yaptık. Bu kongre ASSAM İslam Birliği Kongresi’ydi. İslam Birliği’yle ilgili ortak savunma sanayi üretimin nasıl olacağını araştıran bir kongreydi. Kongrede bir kısım din âlimlerinin “İslam birliği olacak mı?” sorusuna verdikleri cevapta “Olacak”, “Ne zaman olacak?” sorusuna “Mehdi Hazretleri geldiği zaman olacak”, “Ne zaman gelecek?” diye sorulduğunda “Onu Allah Bilir” diye cevap verdiklerini ifade ettik. Dolayısıyla biz bugün modern devlet anlayışı çerçevesinde İslam fıkhı da dikkate alınarak İslam Birliği’nin nasıl olması gerektiği hususunu misyon olarak araştıran bir derneğin faaliyetinde, nasıl sorusunun cevabını bu şekilde ifade ettik. Bu bir şekilde çaptırılmış ve sözlerimiz yorumlanarak yorumlarımız haber olarak verilmiş. Söylemimizden gocunan ve araştırmamızdan rahatsız olanlar için ne diyebiliriz?

"ASSAM, İslam Birliği için çalışıyor"

- “Bizim bir işimiz yok mu, ortamı hazırlamamız gerekmez mi? şeklindeki sözleriniz genel olarak eleştirildi. Burada tam olarak ne demek istediniz?”

Doğrusu dünyadaki İslam âlimlerinin İslam birliğiyle ilgili görüşlerini ifade eden bir açıklamamız oldu bizim. Ama bugünkü modern devlet anlayışı ve İslam fıkhına göre 61 İslam ülkesinin bir irade altında toplanması için hangi müesseseler gerekir ve bu müesseselerin mevzuatı nasıl olmalıdır. Bunları araştıran bir stratejik araştırma merkeziyiz. Bu söylemimizden gocunan ve araştırmamızdan rahatsız olanlar için ne diyebiliriz. Biz bu araştırmalarımızdan istifade edenleri ve bunun için çalışanları dikkate alıyoruz. Toplamda yedi kongre yapmayı planladık. Kongrelerin ilki 2017, ikincisi 2018, üçüncüsü 2019 Aralık’ta icra edildi. Bundan sonra dört kongre daha icra edilecek ve sonuçta İslam birliğinin nasıl olabileceğine dair bir model ortaya konularak yöneticilere hizmetine sunulacaktır. Çalışmalarımız o doğrultuda. Bizim ifademiz bu. Tabi bu kim tarafından nasıl yorumlanır bu yorumculara kalmış.

“Hz. Mehdi'nin geleceği her samimi Müslüman'ın inancıdır"

Tanrıverdi, ASSAM’ın amacıyla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Günümüzde ilim adamlarının ve düşünürlerin İslam birliğinin nasıl olacağına dair bir cevabı yok. Çünkü buna dair bir model yok. ASSAM’ın gayesi İslam birliği için model çıkarmak. Tabi ki bizim inancımız İslami inançtır. Mehdi hazretlerinin geleceğine dair Kur’an’ı kerimde pek çok Ayet ve Peygamberimizden intikal eden Hadisler vardır. Bu her samimi Müslümanın inancıdır. Biz de buna inanıyoruz. ASSAM’ı bu istikametteki çalışmalar yapmak için kurduk. Tabii ki İslâm birliğinin nasıl olabileceğine dair bir model ortaya koymak gerekiyor. ASSAM çalışmaları ile çözüm ortaya koyuyor. Önce ümmetin İslâm Birliğinin nasıl olacağı hakkında bir şuura ulaşması gerekiyor. Bunun için stratejilerin kongrelerle ortaya koymaya çalışıyoruz.

erdoğan.jpg
Fotoğraf: AA


“Cumhurbaşkanımızın iradesi altında olmuş bir mesele değildir”

- Mehmet Metiner’in eleştirilerine yorumunuz ne olacak?

Kendisiyle görüşmedim. Ama çalışmalarımızı ve söylemlerimizi yadırgamasını, çok garip buldum. Ortada dizimizi dövecek bir durum yok. Düşmanlarımızın ne düşüneceğini değil, dostlarımızın bizden ne beklediğini dert edinsek daha sağlıklı sonuca ulaşırız. Keşke Kongremize katılsaydı da, beş kıtadan ve 45 İslâm ülkesinden Kongremize iştirak eden 200’e yakın temsilcinin heyecanına şahit olsaydı. Bizim bir STK olarak yaptığımız bu çalışma Cumhurbaşkanımızın iradesi altında olmuş bir mesele değildir. Kongre tamamen bir sivil toplum çalışmasıdır. ASSAM’ın misyonu İslâm Birliği için ortaya bir model koymaktır. Sn. Mehmet Metiner gibi düşünenlerin endişelerine cevap bulmak değildir.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU