Arsenal'den Mesut Özil açıklaması: Özil'in kendi görüşüdür, Arsenal bir futbol kulübü olarak siyasi konulara karışmama konusunda kararlıdır

Mesut Özil'in Doğu Türkistan paylaşımı Çin'de tepki gördü. Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan Arsenal Kulübü, paylaşımın Mesut Özil'in kendi görüşü olduğunu, kulüple bağdaştırılmaması gerektiği belirtildi

Mesut Özil / Fotoğraf: Reuters

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'de forma giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasına tepki göstermişti. 

Özil'in yaptığı paylaşım, Çin'de yoğun tepki gördü.

Gelen tepkiler üzerine Çin’in sosyal medya platformu Weibo’daki hesabından bir paylaşım yapan Arsenal, bu paylaşımın Özil’in kişisel fikri olduğunu ve bir futbol kulübü olan Arsenal’in prensip olarak politik konulara girmediğini bildirdi. 

Arsenal'in paylaşımı şöyle:

Mesut Özil'in sosyal medyada yaptığı yorumlar üzerine Arsenal açıklama yapma ihtiyacı duymuştur. Paylaşılan şey, Özil'in kendi görüşüdür. Arsenal bir futbol kulübü olarak siyasi konulara karışmama konusundaki çizgisini korumakta kararlıdır.

 

 

Ne olmuştu?

Mesut Özil, Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ve buna sessiz kalan Müslüman dünyasına tepki göstererek, sosyal medya hesaplarından bir paylaşım yaptı. 

Yaptığı paylaşımda, batı medyasında Doğu Türkistan haberleri yapılırken Müslüman dünyasının buna sessiz kaldığını belirten Mesut'un, "Ey Doğu Türkistan. Ümmetin kanayan yarası" başlığıyla yayınladığı paylaşım şöyle: 

Eziyetlere direnen mücahit ve mücahideler topluluğu. Zorla İslam'dan uzaklaştırmaya çalışanlara karşı tek başına mücadele veren şanlı müminler. Kur'anlar yakılıyor, camiler kapatılıyor, medreseler yasaklanıyor, din alimleri birer birer öldürülüyor. Erkek kardeşler zorla kamplara sokuluyor. Onların yerine Çinli erkekler ailelerine yerleştiriliyor. Bacılar zorla Çinli erkeklerle evlendiriliyor. Tüm bunlara rağmen. Ümmeti Muhammed suskun, sesi çıkmıyor. Müslümanlar sahiplenmiyor. Bilmezler mi ki zulme rıza zulümdür. Hz. Ali ne güzel demiş: 'Zulme engel olamıyorsanız, Onu herkese duyurun!' Batı medyası ve devletlerinde dahi bu olaylar aylardır, haftalardır gündemde iken Müslüman ülkeler ve medyaları nerede? Bilmezler mi ki, zulmün olduğu yerde tarafsızlık, namussuzluktur... Bilmezler mi ki yıllar sonra oradaki kardeşlerimizin bu acı günlere dair hatırlayacakları zalimlerin işkenceleri değil, biz Müslüman kardeşlerin sessizliği olacaktır. Ya Rabbi, Doğu Türkistan'daki kardeşlerimize yardım eyle... Şüphesiz ki Allah; tuzak kuranların en hayırlısıdır...

 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU