Spor yapmak beyni akort ediyor

Spor aktivitelerinde yer alan öğrencilerle yapılan çalışma, dışsal ses sinyallerine odaklanma yeteneklerini ortaya koydu

(Pxfuel)

Yeni bilimsel araştırmaya göre spor yapmak; beynin sağlığını ve dikkat dağıtan etkenleri görmezden gelme yeteneğini geliştiriyor.

Illinois'deki Northwestern Üniversitesi'nden araştırmacılar, (spor aktivitelerinde yer alan) kadın ve erkek öğrencilerden oluşan 495 kişiyle birlikte yaş ve cinsiyet bakımından uyumlu 493 kişilik kontrol grubunun beyin sağlığını inceledi.

Araştırma ekibi katılımcılara kulaklıktan bazı konuşmalar dinletti ve kafa derisine yerleştirilen elektrotları kullanarak beyin aktivitelerini izledi.

Ekip, beyin aktivitesinin arka plandaki sesiyle ilişkili olarak, katılımcıların kulaklıktan gelen sese verdiği tepkinin seviyesini ölçtü.

Sport Health'te yayımlanan çalışmaya göre atletler, dış sese (sporcu olmayanlara göre) daha fazla tepki verdi.

Yazarı Nina Kraus, “Spor yapmanın, beyni, kişinin duyusal ortamını daha iyi anlayacak şekilde 'akort ettiğini' söylüyoruz" diye konuştu.

Etkiyi radyodaki bir sunucuyu dinlemeye benzeten Kraus, sözlerini şöyle sürdürdü:

Beynin arka plandaki elektiriksel sesini, radyo kanalındaki parazit gibi düşünün. Sunucuyu daha iyi duymanın iki yolu vardır: Paraziti azaltmak ya da sunucunun sesini artırmak. Sporcuların beyninin, sunucuyu daha iyi duymak için arka plandaki 'paraziti' en aza indirdiğini keşfettik.

Söz konusu etkinin benzeri, müzisyenlerde ve başka dilleri akıcı konuşanlarda da gözlemleniyor. Bu kişiler de dışarıdan gelen ses sinyallerine odaklanabiliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Öte yandan Kraus, "Bunların hepsi sunucuyu daha iyi duyuyor. Ama müzisyenlerin onu daha iyi duymasının nedeni sunucunun sesini açması. Sporcuların daha iyi duymasının nedeniyse, paraziti azaltabilmesi" dedi.

Bulgular, işitsel süreçle ilgili problem yaşayan kişilere yönelik sporla alakalı müdahaleleri teşvik edebilir. Kraus, spor yapmanın özellikle, düşük gelirli bölgelerdeki çocuklarda sıklıkla görülen 'beyindeki yüksek gürültüyü' dengeleyebileceğini söylüyor.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/health

Independent Türkçe için çeviren: Çağla Üren

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU