Roma ve Milan'dan "Black Friday" manşeti atan gazeteye yaptırım: Tesislere girişi yasaklandı, oyuncular ve teknik heyet gazete faaliyetlerine katılmayacak

Serie A ekipleri, iki siyahi oyuncunun fotoğrafının üstüne "Black Friday (Kara Cuma)" manşetini atan Corriere dello Sport’a yıl sonuna kadar tesislerine giriş yasağı getirdi

Chris Smalling - Romelu Lukaku / Fotoğraf: Reuters

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Roma ve Milan, Inter'in siyahi futbolcusu Romelu Lukaku ile Roma'nın siyahi oyuncusu Chris Smalling'i kullanarak "Black Friday" (Kara Cuma) manşeti atan Corriere dello Sport gazetesine, ocak ayına kadar tesislerine giriş yasağı getirdi. 

İtalya’nın yüksek tirajlı spor gazetesine dünkü manşetinden dolayı tepkiler devam ediyor. 

 

 

Serie A’nın iki büyük kulübü Roma ve Milan, ortak bir açıklama yaparak Corriere dello Sport’un dünkü ilk sayfasını ve manşetini kınadı. 

Açıklamada, "Oyuncular, kulüpler, taraftarlar ve medya olarak futbolda ırkçılığa karşı birlik içinde olmalıyız. Hepimiz seçtiğimiz kelimelerde ve verdiğimiz mesajlarda çok hassas olma sorumluluğuna sahibiz" ifadeleri kullanıldı. 

 

 

"Black Friday" manşetine cevaben iki kulüp, yılın geri kalanında Corriere dello Sport'u hiçbir şekilde antrenman tesislerine almama kararı alırken, teknik heyet ile futbolcuların da bu gazetenin faaliyetlerine katılmayacağı bildirildi. 

İki kulüp de tepkilerinin "Black Friday" manşetine olduğunu, başlık altındaki metnin ırkçılık karşıtı mesajlar taşıması nedeniyle yaptırım kararlarının ocak ayına kadar geçerli olduğunu bildirdi. 

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) ekiplerinden Borussia Dortmund da yaptığı paylaşımla, "İğrenç ve kabul edilemez. Roma ve Milan’ın ırkçılığa karşı duruşlarına tam destek veriyoruz" açıklamasında bulundu.

 

 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Lukaku ve Smalling’den sert tepki

Söz konusu manşete Lukaku ve Smalling de sert tepki gösterdi. 

Inter’in Belçikalı santraforu Lukaku, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: 

İki takım arasındaki mücadeleye odaklanmak üzereyken bu sabah Corriere dello Sport’un kariyerimde gördüğüm en aptal manşetle çıktığını gördüm. Kültür anahtardır. Siz Corriere dello Sport, daha iyi iş yapmalısınız. Destek olan tüm taraftarlara ve gazetecilere teşekkürler.

 

 

Roma’nın İngiliz stoperi Smalling de "Black Friday" manşetini "Yanlış ve çok duyarsızca" şeklinde nitelendirdi. Smalling, kendisinin arkasında duran kulübüne de teşekkür etti. 

 

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU